Halkın Kitapçısı Logo
HABERLER
21. Yüzyılda Ebeveyn Olmak…
21. Yüzyılda Ebeveyn Olmak…

 İzmir Büyükşehir Belediyesi İzelman Anaokulları, okullarında öğrenim gören öğrencilerinin ailelerine Psikolojik Danışman Ferhat Yılmaz sunumuyla ‘’ 21. Yüzyılda ebeveyn olmak “ konulu eğitim semineri düzenledi.
Aileler tarafından ilgiyle izlenen eğitim de Psikolojik Danışman Ferhat Yılmaz çocuk gelişiminde ailenin öneminin çok büyük olduğunu belirterek, çocuklarda erteleyebilme duygusunu geliştirmenin onların ilerleyen hayatlarında daha başarılı bir birey olmasına katkı sağlayacağını ve bu sebeple her istediği yapılan değil istediği şeyi erteleyebilen çocuklar yetiştirmenin ne kadar önemli olduğunu anlattı. Erteleyebilme duygunun yanı sıra özgüvenli çocuk yetiştirmenin ilerleyen yıllarda çocuğun başarısı üzerinde büyük bir rol aldığına değinen Yılmaz, özgüveni geliştirme konusunda ailelerin gelişim dönemlerini dikkate alarak çocuğun yaşı seviyesinde sorumluluklar vermesi gerektiğini ve yaptıkları davranışları övmek yerine ise sürece övgü vermek gerektiğini söyledi.
Ailelerin çocukla vakit geçirmesinin gerekli olduğunu ancak geçirilecek bu vakitlerde özellikle oyun oynarken kuralların ve sınırlandırmaların bir süre sonra oyun olmaktan çıkıp bir tür ders vermeye dönüşeceğini hatırlatan Yılmaz, bu ortamlarda çocuğun kendini doğal şekilde ifade etmesine fırsat verilmesi gerektiğini vurguladı. Çünkü bu oyunların çocuğun gelecek yaşamda ki hayata ön bir hazırlık olduğunu ve hayatın bir provasını çocukların oyunlarla deneyimlediğini söyledi.
Son olarak mükemmel bir ebeveynliğin ölçüt ve ölçeğinin olmadığını hatırlatan Psikolojik Danışman Ferhat Yılmaz, bir ailede olması gerek “ Üç S “ kuralını hatırlatarak ev içerisinde “ Sıcaklık, Sevgi ve Sınır “ kullanımının çocuk yetiştirmenin olmazsa olmazı olduğunu anlattı.
Yaklaşık 600 öğrencinin aileleri tarafından büyük beğeniyle takip edilen eğitim seminerinin sonunda aileler, eğitim konusunda kendilerinin de bilgilendirilmelerini sağladıkları için İzelman Anaokulları yetkililerine teşekkür ettiler.