Halkın Kitapçısı Logo
KAPALI ALAN OTOPARKLAR

Mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesi´ne ait olup, kullanıcılarından İzmir Büyükşehir Belediye Meclisince belirlenen otopark ücreti alınmak sureti ile şirketimiz tarafından işletilen yerlerdir. Katlı otoparklardan abonelerin yanı sıra günlük kullanıcılar da yararlanabilmektedir. Günlük kullanıcılar ödemelerini nakit, aboneler ise aylık olarak ilgili bankaya her ayın 1´i ile 10´u arasında yapmaktadırlar.

LPG li araçların kapalı alan otoparklara günlük giriş-çıkışları ile abone yapılmaları yasaktır.

Abonelik koşulları :
Abone başvuruları şirketimize dilekçe ile bizzat üye olacak yer sahibi tarafından yapılır. Abone adayları adres ve telefon numaralarını belirttikleri dilekçelerini şahsen  ilgili otoparka ulaştırırlar.  Abone başvurusu sıraya alınır. Sırası gelen abone, müdürlüğümüze çağırılarak ruhsat, ikametgah senedi ve kimlik fotokopisi sözleşmeye eklenmek sureti ile ilgili otoparka aboneliği yapılır. Abone sözleşmeleri yıllık olup her yeni yıl başlangıcında yenilenir.

Sözleşme tarihindeki üyelik ücreti, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi´nce belirlenen ücrettir ve üye yeniden belirlenen otopark ücretlerini ödemeyi kabul ve taahhüt eder. Aboneler araç plaka numara değişikliklerini bir hafta içinde yazılı olarak yeni aracın ruhsatını da ibraz etmek koşuluyla İZELMAN´ a bildirmekle yükümlüdür. Abonesi olunan park yerine sadece bir araç bildirimi kabul edilir. Yazılı bildirim yapılmadığı taktirde üye olan aracın dışında araç girişine izin verilmez, ikaz edilmesine rağmen bu durumun sonlandırılmaması halinde üyelik fesh edilir.

Aboneler üyeliklerini 3. kişilere devir edemez. Devir yapıldığı tespit edildiği taktirde devir yapan üyenin üyeliği fesh edilir.Aylık abone ücretinin ödenmemesi, abonelik kartının abone olmayan araç tarafından kullanılması durumunda aracın otoparka girişine izin verilmez. Otopark ücretini iki ay içinde ödemeyen abonenin üyeliği hiçbir ihbar ve ihtara gerek kalmadan kendiliğinden fesh edilir.

Geç ödeme yapılması durumunda aylık % 1,5 gecikme faizi alınır.
 

Kapalı otoparklarda abonelik ücretlerinin ödenmesi:
Abone ücretleri, her ayın 1 ile 10´u arası aşağıda belirtilen bankanın herhangi bir şubesinden veya Vakıfbank internet bankacılığı ile ödenebilmektedir. Ödeme yaparken açıklama kısmına abone kodu yazılmalıdır.

Vakıflar Bankası İzmir Finansmarket Şubesi;
IBAN NO:TR800001500158007260966094

 

Bir defaya mahsus olmak üzere otoparka giriş için kullanılan manyetik kart, 2020 yılına ilişkin 40,00 TL depozito karşılığı ilgili aboneye teslim edilir. Aboneler manyetik abone kartı ile abonelikleri devam ettiği sürece giriş- çıkış yapabilirler.  Abone ücretinin ilgili ayın 1´i ile 10´u arasında ödenmemesi halinde kart kapatılır. Kartı sisteme kapatılan abone, aynı şekilde günlük kullanıcılar gibi otoparka giriş yapar ve ücretini çıkışta görevlimize öder. 
 

Otopark Sisteminin Çalışma Esasları :
Otoparka girişte bilet verme makinesinin butonuna basılarak bilet alınır ve otomatik olarak açılan bariyerden giriş yapılır. Araç geçtikten sonra bariyer otomatik olarak kapanır ve giren araç olarak sisteme eklenir. Alınan bilet üzerinde tarih, zaman ve barkod bilgileri bulunur. Ücret ödeme işlemi çıkışta, belirtilen ücret tarifesine göre yapılır. Çıkış kapısına yaklaşan aracın sürücüsü biletini görevliye uzatır ve ücret tarifesine göre ödeme yapıldıktan sonra, görevlinin kontrolünde bariyer açılır ve çıkış yapılır. Araç çıktıktan sonra bariyer otomatik olarak kapanır ve sisteme ücret eklenerek çıkan olarak kaydedilir.

Ayakta Ödemeli Sistem :
Otoparka girişte bilet verme makinesinin butonuna basılarak bilet alınır ve otomatik olarak açılan bariyerden giriş yapılır. Araç geçtikten sonra bariyer otomatik olarak kapanır ve giren araç olarak sisteme eklenir. Alınan bilet üzerinde tarih, zaman ve barkod bilgileri bulunur. Ücret ödeme işlemi, belirtilen ücret tarifesine göre yapılır. Araç sürücüsü aracını otoparktan almadan önce yaya olarak otoparkın ödeme gişesindeki görevliye gelir otoparka girerken almış olduğu barkod fişini verir. Görevli barkod fişini sisteme okutur ve ücret göstergesinde belirtilen ücreti tahsil ederek fişi araç sahibine verir. Ödeme işlemini  yapan araç sahibi aracına gider ve aracı ile çıkış bariyeri önüne gelerek barkod fişini göstergeye tutar, bariyer açılır ve otoparktan çıkışını yapar.
Araç sahibi ödeme gişesine ödemeyi yaptıktan sonra 30 dakika içerisinde otoparktan çıkmak durumundadır, aksi halde bir otopark ücreti daha tahsil edilir.
 
Kapalı alan Otopark Yerleri, Kapasiteleri ve Çalışma Saatleri;